See Muli on Wiktionary
{
"etymology_text": "Possibly a byname/nickname from muli.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Muli",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muli",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muliin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muliksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muleiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mulitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Mulini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muliani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muliini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muliltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muleikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mulittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Mulisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muliesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muliasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muliisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muliltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muliksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muleiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mulittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Mulimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muliemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muliamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muliimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muliltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muliksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muleiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mulittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Mulinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muliinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muliltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muliksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muleiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mulittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Mulinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muliensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muliaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muliansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muleissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muleistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muliinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muleillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muliltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muliltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muleiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muleillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muleinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muliksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muleikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muleiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mulittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muleittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muleinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Muli",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Muli",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Mul",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Muli-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmuli/"
},
{
"ipa": "[ˈmuli]"
},
{
"rhymes": "-uli"
}
],
"word": "Muli"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "de",
"2": "gsw",
"3": "-"
},
"expansion": "Alemannic German",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "de",
"2": "bar",
"3": "-"
},
"expansion": "Bavarian",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "de",
"2": "gmh",
"3": "mūl"
},
"expansion": "Middle High German mūl",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "de",
"2": "it",
"3": "mulo"
},
"expansion": "Italian mulo",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "de",
"2": "la",
"3": "mulus"
},
"expansion": "Latin mulus",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "19th century, from an Alemannic German or Austro-Bavarian dialect. Possibly from an inherited form of Middle High German mūl + the diminutive suffix -li. Alternatively from Italian mulo with its plural muli associated with that suffix. Ultimately from Latin mulus, whence also Maultier.",
"forms": [
{
"form": "Mulis",
"tags": [
"genitive"
]
},
{
"form": "Mulis",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "Muli",
"tags": [
"Southern",
"plural",
"rare"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "n,s,s:-rare or southern"
},
"expansion": "Muli n (strong, genitive Mulis, plural Mulis or (rare or southern) Muli)",
"name": "de-noun"
}
],
"lang": "German",
"lang_code": "de",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "German entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"mule (hybrid offspring of a donkey and horse)"
],
"id": "en-Muli-de-noun-ukAQpsjV",
"links": [
[
"mule",
"mule"
]
],
"tags": [
"neuter",
"strong"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmuːli/"
},
{
"audio": "De-Muli.ogg",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/a/a2/De-Muli.ogg/De-Muli.ogg.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a2/De-Muli.ogg"
},
{
"audio": "De-at-Muli.ogg",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/3/36/De-at-Muli.ogg/De-at-Muli.ogg.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/36/De-at-Muli.ogg"
}
],
"word": "Muli"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "szy",
"2": "proper noun"
},
"expansion": "Muli",
"name": "head"
}
],
"lang": "Sakizaya",
"lang_code": "szy",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Sakizaya entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Sakizaya given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Sakizaya male given names",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a male given name"
],
"id": "en-Muli-szy-name-h8YdwBAs",
"links": [
[
"given name",
"given name"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/mu.ˈli/"
},
{
"ipa": "[mu.ˈli]"
}
],
"word": "Muli"
}
{
"etymology_text": "Possibly a byname/nickname from muli.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Muli",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muli",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muliin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muliksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muleiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mulitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Mulini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muliani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muliini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muliltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muleikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mulittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Mulisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muliesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muliasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muliisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muliltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muliksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muleiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mulittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Mulimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muliemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muliamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muliimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muliltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muliksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muleiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mulittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Mulinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muliinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muliltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muliksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muleiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mulittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Mulinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muliensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muliaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muliansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muleissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muleistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muliinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muleillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muliltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muliltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muleiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muleillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muleinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Mulikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muliksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Muleikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Muleiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Mulittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Mulittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Muleittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Muleineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Muleinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Muli",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Muli",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Mul",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish surnames",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/uli",
"Rhymes:Finnish/uli/2 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmuli/"
},
{
"ipa": "[ˈmuli]"
},
{
"rhymes": "-uli"
}
],
"word": "Muli"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "de",
"2": "gsw",
"3": "-"
},
"expansion": "Alemannic German",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "de",
"2": "bar",
"3": "-"
},
"expansion": "Bavarian",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "de",
"2": "gmh",
"3": "mūl"
},
"expansion": "Middle High German mūl",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "de",
"2": "it",
"3": "mulo"
},
"expansion": "Italian mulo",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "de",
"2": "la",
"3": "mulus"
},
"expansion": "Latin mulus",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "19th century, from an Alemannic German or Austro-Bavarian dialect. Possibly from an inherited form of Middle High German mūl + the diminutive suffix -li. Alternatively from Italian mulo with its plural muli associated with that suffix. Ultimately from Latin mulus, whence also Maultier.",
"forms": [
{
"form": "Mulis",
"tags": [
"genitive"
]
},
{
"form": "Mulis",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "Muli",
"tags": [
"Southern",
"plural",
"rare"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "n,s,s:-rare or southern"
},
"expansion": "Muli n (strong, genitive Mulis, plural Mulis or (rare or southern) Muli)",
"name": "de-noun"
}
],
"lang": "German",
"lang_code": "de",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"German entries with incorrect language header",
"German lemmas",
"German neuter nouns",
"German nouns",
"German terms derived from Alemannic German",
"German terms derived from Bavarian",
"German terms derived from Italian",
"German terms derived from Latin",
"German terms derived from Middle High German",
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"mule (hybrid offspring of a donkey and horse)"
],
"links": [
[
"mule",
"mule"
]
],
"tags": [
"neuter",
"strong"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmuːli/"
},
{
"audio": "De-Muli.ogg",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/a/a2/De-Muli.ogg/De-Muli.ogg.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a2/De-Muli.ogg"
},
{
"audio": "De-at-Muli.ogg",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/3/36/De-at-Muli.ogg/De-at-Muli.ogg.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/36/De-at-Muli.ogg"
}
],
"word": "Muli"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "szy",
"2": "proper noun"
},
"expansion": "Muli",
"name": "head"
}
],
"lang": "Sakizaya",
"lang_code": "szy",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries",
"Sakizaya entries with incorrect language header",
"Sakizaya given names",
"Sakizaya lemmas",
"Sakizaya male given names",
"Sakizaya proper nouns",
"Sakizaya terms with IPA pronunciation"
],
"glosses": [
"a male given name"
],
"links": [
[
"given name",
"given name"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/mu.ˈli/"
},
{
"ipa": "[mu.ˈli]"
}
],
"word": "Muli"
}
Download raw JSONL data for Muli meaning in All languages combined (21.6kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-31 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (e97c820 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.